6 İLÇE DAHA DOĞALGAZA KAVUŞACAK

 Tarih: 22-02-2018 14:36:24

BALGAZ İşletme Müdürü Ferhat Öztürk, şirket yatırımlarını değerlendirdi. Yeni anlaşmalarla birlikte 6 ilçenin daha doğalgaza kavuşacağını belirten Öztürk, 2018 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan projenin 2019’a sarkacağını vurguladı.

 

BALGAZ İşletme Müdürü Ferhat Öztürk, kurumun yatırım planlarını ve 6 yeni ilçenin daha doğalgaza kavuşmasıyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Balıkesir merkezin yanı sıra ilçelerinde doğalgaza kavuşması için yapılan çalışmalardan bahseden Ferhat Öztürk, “ Yeni anlaşmalarla birlikte 6 ilçe lisans alanımıza katıldı. Edremit, Havran, İvrindi, Burhaniye, Bigadiç, Kepsut. Bunlarda mevzuatlar uygun görüldüğü takdirde yapılacak. Bu yıl bazı planlarımız var. Körfez bölgesinde öncelikle gaz arzı için BOTAŞ’ın gaz iletim hattını götürmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu ve geçen yıl lisans alındı. Bu sene plan, fizibilite çalışmalarına başlanıldı ve devam ediyor. Balıkesir merkezde 106 bin abonemiz var. 101 bine yakın gaz kullanıcımız var. Toplamda bin kilometre gaz hattımız var. Balıkesir’deki işleri %99’u bitti. Mücbir sebepten dolayı bazı yerler kalmış olabiliyor. Yeni binalar oluyor, imarda yeni yollar açılıyor, yeni yerleşim alanları oluyor, onlar oldukça o yıl içerisinde planlayıp, talep olduğu zaman yatırımlara devam ediyoruz. Organize Sanayi bölgesinde ciddi hareketlilik var, ilimizdeki gaz tüketiminin %30-35’i OSB’de tüketiliyor.

 

“GAZ ARZI SAĞLANIR VE 18 AY İÇERİSİNDE GAZ VERİLİR”

Körfez Bölgesi’ne doğalgaz götürülmesiyle ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren BALGAZ İşletme Müdürü Ferhat Öztürk, “ Körfez’de çalışmalar başladı fakat öncelikle BOTAŞ’ın gaz arzını sağlaması lazım. Biz dağıtım işi yapıyoruz. Bizim yetkimizde olan kısmı ile ilgili biz çalışmalar yapıyoruz. İlçeler içerisindeki gazı biz dağıtıyoruz. Ancak ilk önce BOTAŞ’ın çalışmalarını bitirmesi lazım. Mevzuatta böyledir. Yani iletim hattı yapılır, gaz arzı sağlanır, sağlandıktan sonra 18 ay içerisinde şehrin bir bölgesine gaz verilir. Daha sonra 7 yıl içinde imarlı alanlar içinde isteyen herkese gaz verilir. Bugün başlandı hemen gaz verilecek diye bir durum söz konusu değildir.  Millete yanlış bilgi verilmemesi gerekir” dedi.

 

İHALE 6 ŞUBAT’TA YAPILDI

BOTAŞ’ın gaz ihalesini 6 şubat tarihinde yaptığını dile getiren Ferhat Öztürk, “ BOTAŞ’ın hattı götürüp gaz arzı sağladıktan sonra bizim resmi sürecimiz başlıyor. O yüzden gaz verilmesi ile ilgili net tarih vermek doğru olmaz. 2018 ya da 2019 yılı içerisinde olabilir bizlerde bilemiyoruz. Yetiştirilirse 2018 yılında verilir yetişmezse 2019 yılına sarkma ihtimali yüksektir. BOTAŞ’ın ihalesi 6 Şubat’ta yapıldı. İşin süresi ihale dokümanlarında 420 gün olarak yazıyor. Tahminimce iki ay içerisinde Körfez bölgesine bu taraftan gidecek. Körfeze gidecek gaz Polis Meslek Yüksekokulu, İvrindi’nin güneyinden Edremit’e, oradan Burhaniye’ye hat verilecek. Yaklaşık olarak 106 kilometrelik bir hat olacak. Bu kolay bir iş değil çünkü hat dağlardan geçecek bununla ilgili ciddi bir yatırım gerekiyor. O yüzden kimsenin net bir tarih vermesi doğru değildir fakat herkes elinden geleni yapıyor. Biz üstümüze düşeni hızlı bir şekilde yapıyoruz. Tüm imkânları zorluyoruz. İnşallah en kısa sürede de gaz vermeye başlarız. Milletvekillerimizin de çok büyük katkısı var, herkes biran önce yapılmasını dört gözle bekliyor. Biz çok ciddi yatırım yapacağız. Edremit dediğimiz zaman Balıkesir’den daha çok metrajlı bir bölge. Altınoluk, Akçay, Güre, Zeytinli de imarlı alanlar içerisinde yerler var. Mevzuatın öngördüğü süreler içerisinde buralara da gidecek” dedi.

 

KEPSUT VE BİGADİÇ İÇİN RESMİ GİRİŞİMLER SÜRÜDÜYOR

Kepsut ve Bigadiç’e gidecek gazla ilgili kurumlarla yazışmaların devam ettiğini belirten BALGAZ İşletme Müdürü Ferhat Öztürk, “Kepsut’a Bigadiç’e gidecek gaz ile ilgili 4-5 aydır karayolları ile yazışıyoruz. Bu işleri yapabilmek için bazen karayollarına takılıyorsunuz izin vermiyorlar.  Bigadiç’e karayolundan gidemiyoruz. Oralara BOTAŞ’ın götürmesi lazımdı fakat karar aldılar 30 kilometrenin aşağısına dağıtım şirketinin götürmesini istediler. Biz kamulaştırma yapamadığımız için vatandaşın veya kamu arazisinden hattı götürmek için gidemiyoruz. Bunun yanında karayolundan da gidemiyoruz. Balıkesir’den hattı götürmek için Büyükşehrin yetkisinde olan köy yollarından gidelim dedik. Aylardır çalıştık güzergâh yaptık. DSİ’ne ait sulama kanalı yolları var, servis yolunu kullanmamız lazım, dört aydır onlarla yazışıyoruz önce olumsuz görüş verdiler, sonra tekrar yazdık DSİ protokol hazırlayıp izin vereceğiz dediler hala bize gelen bir şey olmadı. Bu durumu özetleyecek şekilde Enerji Bakanlığı’na ve EPDK’ya yazı yazdık. Biz de haber bekliyoruz. Bigadiç ve Kepsut’a gaz verebilmek için 60 kilometrelik çelik hat yatırımı yapacağız. Ovaköy’den çıkıp, Mahmudiye, Çandır taraflarında bir güzergâh bulduk. İki ilçeye gaz götürmek 18 milyon liralık bir yatırım gerektiriyor. Biz 2018 yılı içerisinde güzergâhın bir kısmına başlayacağız. Genel merkez ile görüşmelerimiz içerisinde hedefimiz bu yıl belirli bir kesime gaz arzı sağlamaktır. Mevzuata göre 2019 yılı içerisinde verebilme olanağı da var. 2018-2019 yılında olması ile ilgili net tarih veremiyoruz fakat gaz arzı için lisansa katıldı, planlar yapıldı, inşallah önümüzdeki yıllarda bu ilçelerimizi doğalgaza kavuşturacağız. Doğalgazın konforu ile herkes tanışacaktır” dedi.  

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI