BALIKESİR'DE EĞİTİMDE YENİ VİZYON OLUŞTURACAK PROJE...

 Tarih: 14-11-2016 14:55:09

VALİ YAZICI BALIKESİRLİ KAYMAKAMLARLA BULUŞTU

Balıkesir genelinde, eğitim öğretimin kalitesini artırmak, öğrencileri bilgiye ulaştırma yollarını öğretmek, personelin bilgi ve becerilerini yükseltmek, iletişim ve paylaşımı sağlamak, sürekli araştırma değerlendirme ve analiz yapmak amacıyla Balıkesir Eğitimde Nitelik Geliştirme ve İnceleme (BENGİ) Projesi Eğitim Çalıştayı Ayvalık'ta başladı. 

MEB’e ait Cunda Uygulama Oteli’nde Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı'nın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, 20 ilçe kaymakamı, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürü, 20 İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan tüm yöneticiler, Balıkesir genelinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluş temsilcileri, okul müdürleri ve alanında uzman öğretmenler katıldı.

Çalıştayın, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Balıkesir Valiliği'nin himayesinde yürürlüğe konulan ve eğitimde yol haritası niteliğinde bir çalışma olan BENGİ Projesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeler, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, STK’lar, Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşların iş birliğinde gerçekleştirilmeye başlandığı öğrenildi.

Açılışta konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Şahan ÇokerBENGİ Projesi’nin, eğitim - öğretimin niteliğini ve kalitesini artıran bir proje olmakla birlikte milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkemizi 2023 - 2071 hedeflerine taşıyacak nesilleri yetiştirme vizyonu olduğunu vurguladı.

Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) Çalıştayının Temel Eğitim, Orta Öğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Özel Eğitim ve Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme, Özel Eğitim Kurumları ve Din Öğretimi olmak üzere 8 çalışma grubundan ve 170 kişinin katılımıyla oluştuğunu anlattı.

Akademik Başarı, Okul Toplum Aile İlişkisi, Değerler Eğitimi, Sosyal, Kültürel, Sportif Sanatsal Faaliyetler olmak üzere 4 ayrı gruptan oluşuğunu kaydeden Çoker, proje kapsamında Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak öğrenciler yetiştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Günümüzde teknolojinin geliştiğini ve mevcut koşullarda babasından öğrendiği mesleğini gelişen teknoloji karşısında yürütemediğini ve kendisini yenileyemediği için de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Hayat Boyu Eğitim Projeleri'nin yer aldığını belirtti.

BENGİ Projesi'nin kağıt ve kalemle yürüyen bir proje olmadığını ve kesinlikle yüzyüze görüşmelerle ve yazılım programlarıyla yürüdüğünü belirtti.

Vali Yazıcı, “Eğitimde ve hayatın her alanında başarı elde etmek için dokunmak çok önemli”

Çalıştayın açılışında konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, birlikte alınacak kararların sahadaki uygulamalardan çok daha faydalı olacağını vurgulayarak, “BENGİ Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı’mızın politikalarına uygun olarak, ama uygulamada hayatta uygularken yaşadığımız doğrulukları da göz önüne alarak eksik kaldığımız, aksatdığımız, başaramadığımız, başarmakta çok zorluklarımızın olduğu alanları tartışarak bir vizyon veya hedefler oluşturmak olacaktır” dedi.
Eğitimde ve hayatın her alanında başarı elde etmek için dokunmanın önemine işaret eden Vali Yazıcı, bu yüzden de tüm yöneticilerimizin sahada olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Balıkesir genelinde akademik anlamda oldukça önemli başarıların olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Ama meslek liselerinden de vazgeçemeyiz. Yarın araban bozulduğunda, elektronik cihazın bozulduğunda da ihtiyaç duyacağın meslek dallarının insanlarına ihtiyacı var. Akademik başarıyla birlikte mesleki açıdan da yükseliş ivmesine ihtiyacımız var. Eğitim alanında, küçük bütçelerle hukuk çerçeveleri içerisinde kendi yapacağımız hedefleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Balıkesir’de eğitimde bir farkındalık oluşturmamız lazım. Bir öğretmen her şeyi değiştirebilir. Benim öğretmenim dokunarak birçok şeyi başarabilir. Balıkesir’de eğitimi konuşulur hale getirmemiz gerekiyor. Ben buna inanıyorum” dedi.

Türkiye’de vatandaşların okumayı sevmediğini ve yılda 17 kişinin bir kitap okuduğunu hatırlatan  , kitap okumayı öğrenciler başlamak üzere halka teşvik etmek için de il genelinde öğrenciler başta olmak üzere halka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için de eğitimcilerin tüm imkanlarını kullanmaları gerektiğinin altını çizdi.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI