BALIKESİR OSB’YE GÜMRÜK AÇILIYOR

 Tarih: 23-11-2017 17:06:07

BALIKESİR OSB’YE GÜMRÜK AÇILIYOR

Balıkesir’ e gümrük çalışmaları hızla devam ediyor.

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, Organize Sanayi Bölgesi’ne gümrük açılması için düğmeye bastı.

Balıkesir’de Ekim ayı ihracat rakamlarının sevindirici durumundan sonra bölge sanayisi ihracatçılarına gümrük sözü veren Uğur, Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken, TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Çiçek, Taşımacılık A.Ş. 3. Bölge Müdür Yardımcısı Habil Emir ve Bandırma Gümrük Müdürü Sinan Onar’ı Organize Sanayi Bölgesi’ne davet etti.

Heyet, Lojistik köyde ve OSB’de açılacak gümrük ile ilgili yer incelemesinde bulundu.

Balıkesir’e açılması için fizibilite çalışmaları somut olarak başlayan gümrük ile ilgili heyet,şehrin ihracat ve ithalatını da görüştü.

Saha ziyareti sonrasında son dönem ihracat rakamları, bölgeye yeni yatırım yapan firmaların ihracat potansiyelleri ve benzer yapıya sahip bölgelerin gümrük projeleri değerlendirildi.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki görüşme sonrası değerlendirmelerde bulunan Uludağ Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hasan Eken ,’Bizler gümrük hizmet birimleriyiz.Burada gümrük işlemleri ve ihracatın artırılması için elimizden geleni yapacağız.’ diyerek bölgeye gümrük açılmasını desteklediklerini ifade etti.

Devletimizin ikiyüz onbir bin metrekare alan üzerine kurulu bir alanda büyük bir yatırım yaptığı Gökköy Lojistik Merkezi ile amaç bölgeye daha iyi işlerlik kazandırabilmek ve Balıkesir sanayicisine buradan daha fazla taşıma hizmeti vererek ülke ekonomisine daha büyük katkılar sunabilmek diye konuşan TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Nizamettin Çiçek de sözlerini şöyle sürdürdü.Çiçek , ’ Balıkesir Sanayi Odası Başkanımız Sayın İsmail Uğur’un daveti üzerine buradayız.Bir ay kadar önce de yine Başkanımızın katkıları ve organizasyonuyla buradan başlatılan ihracat seferberliği kapsamında konteyner yüklü trenler sevketmiştik.Bu defa da aynı trenlerin gümrüğünün burada yapılarak gümrüklü bir şekilde nasıl sevkedilebileceği üzerine toplandık.Biz Devlet Demiryolları olarak üzerimize düşen neyse gerek Genel Müdürlüğümüz gerek Ulaştırma Bakanlığımız sonuna kadar gayret ve destek verme içerisinde bulunacağız.Malum,son onbeş yıldır demiryollarına yapılan katkı ve ulaşım modu olarak demiryolu bir tercih sebebi.Tüm bu girişimlerimiz demiryolunu daha cazip hale getirebilmek,daha fazla ulaşım modu sağlayabilmek.’diye konuştu.

TCDD Taşımacılık A.Ş. 3. Bölge Müdür Yardımcısı Habil Emir de lojistik merkezin oluşmasının başından bugüne süreci takip ettiklerini belirterek,gümrük konusunun da hallolmasıyla bölgedeki potansiyelin daha da artacağı inancı taşıdıklarını ifade etti.

Emir,’Bizim tren feribotu ile ilgili bir çalışmamız var.Balıkesir’den yüklediğimiz yükleri Bandırma’dan Avrupa yönüne deniz üzerinden feribotlar ile vagonlardan hiç indirmeden gönderebilmeyi hedefliyoruz.Projemiz bitmek üzere.Dolayısıyla bu projemiz bittiği zaman bir kuru liman özelliği taşıyan Balıkesir’den Organize Sanayi Bölgesi sanayicimizin yükünü,malını Avrupa’ya daha kolay bir şekilde göndermeyi planlıyoruz.Bu planımızın çok yakın bir zamanda hayata geçeceğini biliyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Görüşmeye katılan Gökköy Lojistik Merkezi Müdürü Hasan Şahin de ,’Gökköy’ümüz de ihracat taşımalarına başladık.İhrac edilecek yüklerin Balıkesir’de gümrüklenebilmesi için Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur’un öncülüğünde bölge müdürlerinin de iştirakiyle bir görüşme yaptık.Gümrüğün açılması için gerekli tüm desteği vereceğiz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Bandırma Gümrük Müdürü Sinan Onar da Balıkesir’e açılacak gümrük ile ilgili kendilerine düşen göreve hazır olduklarını belirtti.

BALIKESİR İHRACATTA DAHA AVANTAJLI OLACAK

Balıkesir sanayisinin yatırım ve istihdam anlamında gelişmesinde ciddi projeler üreten Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur da görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede kente gümrük açılması için önemli gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Uğur, ’Ekim ayında Ulaştırma Bakanlığımızın,Devlet Demiryollarımızın ve Gümrük Bakanlığımızın desteği ile Gökköy Lojistik Merkezi’nde ihracat seferberliğini yapmıştık.Şu anda da Sayın Bölge Müdürümüz,TCDD Bölge Müdür Yardımcımız ile şehrimize Gümrük açılması ile ilgili fizibilite çalışmalarına başladık.Bugün beraber lojistik köyde incelemelerde bulunuyoruz.İnşallah Balıkesir sanayicisi ve ihracatçısı için olumlu sonuçlanır diye düşünüyorum.Çünkü ihracat bizim için önemli.2023’de 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var.Bunu gerçekleştirmek için devletimizin ,Hükümetimizin katkılarıyla gümrüğü açarsak,ihracat anlamında Balıkesir daha avantjlı hale gelecektir.’ diye konuştu.

2017 Eylül sonu rakamlarına göre yakın zamanda yapılan 697 milyon 600 bin liralık  sanayi yatırımı ile Türkiye’de ilk sıraya oturan kente gümrük açılması ile ihracatçının önü aılacak.OSB’de üretim yapan fabrikaların gümrük işlemleri daha da hızlanacak.

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI