BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ’NDE İSTİHDAM VE KARİYER GÜNLERİ BAŞLIYOR

 Tarih: 21-02-2017 10:16:54

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ’NDE İSTİHDAM VE KARİYER GÜNLERİ BAŞLIYOR

 

            Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin (BTİOYO) düzenlediği İstihdam ve Kariyer Günleri’nde turizm sektörü ile turizm öğrencileri buluşacak. Bu yıl 6. kez düzenlenecek olan istihdam ve kariyer günlerine yine yoğun ilgi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen kariyer günlerine çok sayıda seçkin turizm firmaları katılmıştı. Türkiye’de turizm alanında eğitim veren kurumlar arasında ilk olarak Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı tarafından başlatılan bu etkinliğin birçok kurum tarafından örnek alındığı görülmektedir.

 

            Turizm sektöründe 7000’in üzerinde mezunu bulunan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, 06 Mart 2017 tarihinde VI. İstihdam ve Kariyer Günleri’ni gerçekleştirecek. İlk beş yıl toplamda 300 turizm firmasının katıldığı bu etkinliğe, bu yıl da turizm sektöründe marka haline gelmiş 40’dan fazla işletmenin katılması ve kariyer günlerinin oldukça renkli geçmesi bekleniyor. Turizm sektörü ile turizm öğrencilerini buluşturacak olan istihdam ve kariyer günleri için bir açıklama yapan Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, turizm sektöründen istihdam ve kariyer günlerine destek olmalarını istedi.

 

            Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt turizmcilere şöyle konuştu; “Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi 1975 yılında Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Akademisine bağlı olarak Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adıyla kurulmuştur.  Son olarak 25 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazeteye göre ad ve statü değiştirerek Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi adını almıştır.

 

            Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm Eğitiminde 42 yıllık parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, kadrosunda görevli 4 profesör, 7 doçent ve 11 yardımcı doçentin yer aldığı güçlü akademik kadrosuyla Türkiye’de Turizm Eğitim ve Öğretimi ile özdeşleşmiştir. 2004 yılında Uluslararası Skal Klubü taraf “En İyi Turizm Eğitimi Veren Okul” ödülünü ve 2011 yılında ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Belgesi kazanan Fakülte, sektöre yetiştirdiği mezunları ile sektör-okul işbirliğini de üst düzeyde tutmayı amaçlamaktadır.

 

            Türkiye’de turizm işletmeciliğinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan, ulusal ve uluslararası ortamda öğrencilerini rakipleriyle yarışacak şekilde yetiştiren bir devlet üniversitesidir.

 

            Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, lisans düzeyinde üniversite eğitimi veren dört yıllık fakülte statüsündedir. Anabilim dalında lisansüstü eğitimin de verildiği Fakültemizde Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinde eğitim-öğretim yapılmaktadır. Ayrıca, bu anabilim dallarında lisansüstü eğitim de verilmektedir. Fakültemizde öğrencilere 1. sınıftan itibaren yoğun bir mesleki yabancı dil programı uygulanmaktadır. Bu çerçevede Mesleki Dil -İngilizce, Mesleki Dil-Almanca ve Mesleki Dil-Rusça, dillerinde eğitim-öğretime devam edilmektedir. Fakülteye kayıtlı halen 1.950 öğrenci eğitim-öğretime devam etmektedir.

 

            Sektörde 7.000 mezunu olan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra uygulamalı eğitim faaliyetlerine de büyük önem vermektedir. Aynı zamanda öğrencilerinin mesleki gelişimini sağlamak için staj, zorunlu eğitim faaliyetleri içerisinde değerlendirilmektedir. Çeşitli Avrupa Birliği projelerine imza atan ve proje iştiraklerinde bulunan Turizm Fakültesi, yurt dışı staj programları vasıtasıyla her yıl onlarca öğrencisine yurtdışı kariyer fırsatı sunmakta ve başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerle işbirliği içerisinde bulunmaktadır.

            Sonuç olarak, gerek öğrencilerin staj yeri ve yaz dönemi için çalışma yerlerinin belirlenmesi gerekse kariyer planlamalarında destekleyici etkinliklerin yapılması için, Fakültemiz tarafından 06 Mart 2017 tarihinde istihdam ve kariyer günlerinin altıncısı okulumuzda gerçekleştirilecektir. Bu etkinlikte davet edilen katılımcı işletmelerin öğrencilerle bir araya gelmeleri sağlanacak ve her iki tarafın geleceğe yönelik kısa, orta ve uzun dönemli kalifiye eleman ve iş ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışılacaktır. Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı diğer Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerin de katılımına açık olan bu etkinlik sayesinde, fırsat eşitliği sağlanarak her öğrenciye ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bütün öğrencilere kolaylık sağlanarak tek tek işletmelere giderek başvuru yapma zahmeti ortadan kaldırılmaktadır. Öğrencilerin geleceklerine dair kararlı adımlar atabilmeleri için fırsatlar sunulmaktadır. Etkinliğe katılan sektör temsilcileri, öğrencileri hem işletmeler hem de sektör hakkında bilgilendirmektedirler. Katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu bağlamda 06 Mart tarihinde düzenleyeceğimiz “VI. İstihdam ve Kariyer Günleri” etkinliğimizde gerek öğrencilerin gerek katılımcıların ilgisini bekliyoruz” dedi.

 

 

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI