BALIKESİR VE ÇANAKKALE’NİN TEK ‘İNME ÜNİTESİ’ EDREMİT’TE AÇILDI

 Tarih: 22-07-2017 10:24:28

BALIKESİR VE ÇANAKKALE’NİN TEK ‘İNME ÜNİTESİ’ EDREMİT’TE AÇILDI

 

 

Edremit Devlet Hastanesi, Balıkesir ve Çanakkale ilçelerinde bir ilki gerçekleştirerek, inme (felç) gelişen hastaların ve erken dönemde başvuran hastaların başarılı bir şekilde tedavi edildiği ‘İnme Ünitesi’ni hizmete açtı.

 

 

İnme Ünitesi hakkında TV100 Haber’e ve basın mensuplarına bilgi veren Hastane Yöneticisi Başhekim Op. Dr. Hikmet Şahin, Türkiye’de en çok ölümün kalp, kanser ve üçüncü olarak da inmeden gerçekleştiğini, sakatlık ve malullük düzeyi olarak da inmenin ilk sırayı aldığını kaydederek, açılan ünitenin önemine dikkat çekti. Dr. Şahin, inmeli hastaların yüzde 30’unun ilk bir yılda kaybedildiğini, yüzde 40’ının başkasına bağımlı yaşamak zorunda kaldığını, yüzde 30’unun da iyileşerek sağlıklı bir birey olarak hayatlarına devam ettiğini belirtti.

 

 

İnme Ünitesi Sorumlu Hekimi Nöroloji Uzmanı Dr. Türkan Koşan, genetik faktörler, hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam biçimi, diyete dikkat edilmemesi, yoğun stres gibi nedenlerin inmeye yol açabileceğini, bu tür rahatsızlıkları olanların daha dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatarak, “İnmenin en sık rastlanan belirtileri; ani ortaya çıkan felç, vücut yarısında uyuşma, karıncalanma, ani konuşma veya anlama güçlüğü, ani baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, tek veya çift gözde bulanık görme gibi şikayetlerdir. Ani çok şiddetli baş ağrısı veya bilinç kaybı da kanayıcı inmenin ilk belirtisi olabilir. Burada önemli olan nokta belirtilerin yıldırım hızı ile ortaya çıkmış olmasıdır. İnme nadiren başlangıçta yavaş yerleşim gösteren bir seyir izleyebilir. İnme ya da felcin tedavisinde ilk 3 saat çok önemlidir. Böyle bir üniteye ulaşan hastanın eski durumuna döndürülme şansı yüksek olup, İnme şüphesi olan hastaların vakit kaybetmeden acil servise başvurmaları gerekmektedir. Çünkü ilk 3-4.5 saat içerisinde verilen ilaçla, kalıcı hasar önlenerek veya minimum seviyede tutularak hasta tedavi edilebilmektedir. Hasta inme geçiriyorken yanında bulunuyorsanız sizi anlayıp anlamadığını, kol ve bacağını kaldırıp kaldıramadığını anlamaya çalışın. Bunlardan birini yapamıyorsa hastanın inme geçirdiğini kabul edin ve vakit geçirmeden en yakın etkin tedavilerin uygulanabildiği bir merkeze götürün veya götürülmesini sağlayın. Evde sakın beklemeyin, hastane dışında bir doktora gitmeyin. Hastanızın yakınmaları düzelse bile bu saatler içinde daha ağır bir inmenin habercisi olabilir” dedi.

 

 

Başhekim Yardımcısı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Aytun Temiz ise, ünitenin haftanın 7 günü ve 24 saat hizmet vereceğini söyleyerek, tüm hastalara acil şifalar diledi. Hastanenin 3’ncü katında 4 yataklı şekilde hazırlanarak faaliyete başlatılan İnme Ünitesi’nin odalarında, normal odalara oranla daha fazla donanım bulunuyor.

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI