BU USTA İSRAFI ÖNLÜYOR

 Tarih: 24-02-2018 09:08:56

Burhaniye ilçesindeki 40 yıllık metal ustası Ahmet Alanur, küçük atölyesinde her türlü ev eşyasını tamir ederek israfı önlüyor. Bozuk ve yıpranmış metal ağırlıklı tüm eşyaları tamir edebilen usta zamana karşı direniyor.

 

10 yıl öncesine kadar ev eşyası tamiratı yapan ustalar hemen hemen tüm yerleşim yerlerinde mevcutken, ucuz fiyatlı fabrikasyon ürünlerin artmasıyla birlikte tamirat ihtiyacı da yok olma düzeyine geldi. Vatandaşlar, kullandıkları eşyaların neredeyse tamamını, bozulduklarında yada eskidiğinde tamir ettirmeden yenisini alma yoluna gidiyor ve israf ortaya çıkıyor. Durum böyle olunca da, yıllar önce sokak aralarında görmeye alışık olunan tamir ustaları artık yok denilecek kadar az kaldı.

Zamana karşı direnen ve halkı israfa karşı koymaya davet eden zamane ustalarından bir tanesi de, 20 yıldır Burhaniye ilçesinde bulunan 40 yıllık usta Ahmet Alanur.

 

Artık bu meslekte eleman yetişmiyor

Metal ağırlıklı mutfak eşyaları ile antika ürünlerin tamir ve bakımı başta olmak üzere her türlü eşyayı tamir edebilen Alanur, TV100 Haber’e açıklamalar yaptı. Artık tamirat mesleğinde eleman yetişmediğini ve bu işi yapanların birkaç kişiden ibaret olduğunu vurgulayan Alanur, kendisine tamir işi getiren Burhaniye halkına teşekkür etti. Ahmet ustaya, çoğunlukla bakır ve çelik tencere, tepsi, çaydanlık ve antika eşyalar tamir ve bakım için getiriliyor.

İlçe merkezinde bulunan küçük iş yerinde her türlü sorunun üstesinden gelebilen Ahmet Alanur, “40 yıldır bu işi yapıyorum. 20 yıldır da Burhaniye’deyim. Biz burada israfı önlüyoruz. Vatandaşın cebinden çıkacak olan fazla parayı tekrardan cebine sokuyoruz. Mesela 35-40 yıl kullanılan bir çelik yada bakır eşyayı bana getirdiklerinde sıfır gibi yapıyor, tamir ediyorum. Ağırlıklı olarak bakır ve çelik ürünler üzerine çalışıyorum. Bakırın kalaylaması, silme işini yapıyorum. Bakır işlemeciliğini, modifiye işini yapıyorum. Çelik bakımı ve silme işini, bıçak bileme, deri tamiri, boyama, her türlü kaynak, gümüş kaynağı gibi çok yönlü bir iş yapmaktayım. En çok bakır, demir tencereler, tepsiler, çaydanlıklar geliyor. Kalaylama, silme gibi işler geliyor. Düdüklü tencere tamiri işleri geliyor. Antika eşyalar da geliyor. Onların orijinalliğini bozmadan temizliğini yapıyoruz. Kırılan anahtarı bile tamir edebiliyorum. Bizim işimiz çok farklı bir iş. Severek yaparsan bu iş en iyi biçimde oluyor ve müşteriler memnun kalıyor. Bu meslekte eleman yetişmiyor. 3-5 kez eleman aldım fakat birkaç gün çalışıp kaçtılar. İş ağır geldi. Yıllardan beri bana güvenip iş getirdikleri için Burhaniye halkına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Orta yaş gurubu ve yaşlılar tercih ediyor

Özellikle orta yaş ve yaşlı ailelerin tercih ettiği Ahmet usta, atölyesinde bakır el sanatları, bakır işlemeciliği, bıçak bileme, deri boyama, deri işlemeciliği, bakır, demir ve çelik mutfak eşyalarının bakım ve onarımı, elementlerin polisaj yapımı, asker künyesi imalatı, gümüş bakımı, antika bakımı, gümüş kaynağı, punta kaynağı, askeri malzeme satışı, çakmak ve derilerin üzerlerine işleme ve yazı yazma işi, gözlük tamiri ve daha bir çok eşyanın tamirat işini yapıyor. Ahmet ustayı eski tamircisi olarak adlandıran vatandaşlar da, Burhaniye’de hala böyle marifetli bir usta olduğu için kendilerini şanslı hissettiklerini söylüyor.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI