BURHANİYE BELEDİYE BAŞKANI NECDET UYSAL: “HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

 Tarih: 04-11-2017 10:39:12

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın girişimleriyle, Burhaniye’ye yapılması planlanan Güneş Enerjisi Santralı (GES) Burhaniye Belediyesi Meclis Üyelerince bir türlü onay görmüyor.

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın çabalarıyla, 2 yıl önce ilçede yapılması planlanan GES Projesi, Burhaniye Belediyesi Meclisi’nde onay görmeyince, Başkan Uysal, ret oy kullanan meclis üyelerine hakkını helal etmediğini haykırdı.

İlk olarak 2015 yılında projelendirilen, Burhaniye Belediyesi’ne ve Burhaniye’ye büyük getirisi olacağı düşünülen GES Projesi, 2 Kasım Perşembe günü Burhaniye Belediyesi Meclisi’nin 4. Gündem maddesi olarak tekrar görüşüldü ve proje, belediye meclisi üyelerinin çoğunluk kararıyla onay görmeyerek geri çevrildi.

CHP’li meclis üyelerinin Turizm Tesis Alanı’nda tarım yapan çiftçileri bahane göstererek kabul etmediği öne sürülen GES Projesi ile ilgili olarak AK Partili Meclis Üyesi Korutürk’ün, “Burası mutlak bir tarım arazisi değil yani” sorusuna, net bir cevap verilemedi.

“Hakkımı helal etmiyorum”

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın, GES Projesi’nin onay almaması üzerine, kürsüden söylediği sözlerle meclise damgasını vurdu. “Yani Burhaniye Güneş Enerjisi Santralini yapamıyor mu arkadaşlar?” diyerek ilk sitemlerini belirten başkan Uysal, Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Soner Acar’a, “Peki bu bölgeye otel yatırımcısı gelmiş olsaydı ne yapacaktık?” sorusunu sordu ve “Değerlendiririz” cevabını aldı. Başkan Uysal da, “Bunları hiç dillendirmeyecektim ama, ben bir Güneş Enerjisi Projesi yaptım, bu projeyi kabul etmeyen arkadaşlarıma hakkımı helal etmiyorum. Dünya kabul ediyor, Burhaniye Belediye Meclisi Kabul etmiyor. Yazıklar olsun” diyerek tepkisini devam ettirdi.

Başkan Uysal’ın hakkını helal etmemesini, laik olmamakla ve dini görüşünü yansıtmak olarak nitelendiren CHP’li meclis üyesi Ayşe Nazmiye Binnur Dikmen’e karşılık konuşan Uysal, “Bu dini görüş mü? Biz laik değil miyiz? Dini görüş de olsa ben hakkımı helal etmiyorum. Ben bu 2 megavat bağlantı görüşünü almak için çok emek verdim arkadaşlar. Bu proje 1 milyon lira yapıyor. Sadece dosya bedeli. Siz bu projeyi çöp yaptınız” dedi.

Ardından, gündem maddesinin oylaması yapıldı ve GES projesi yeniden geri çevrilmiş oldu.

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI