ÇERKES KÜLTÜRÜ KARESİ'DE YAŞATILIYOR

 Tarih: 21-03-2017 10:43:54

ÇERKES KÜLTÜRÜ KARESİ'DE YAŞATILIYOR  

 Balıkesir ADİGE Çerkes Kültür Derneği 'Çerkes Etnografya Sergisi Taş Bina'da açıldı. Çerkes kültürünün yaşatılması adına açılan sergi 18-22 Mart tarihleri arasında taş binada ziyarete açık.
 

 

Çerkes kültürünün yaşatılması için Balıkesir ADİGE Çerkes Kültür Derneği, Samsun ADİGE Çerkes Kültür Derneği ve Karesi Kent Konseyi işbirliği ile Akıncılar Mahallesi Dereboyu Caddesi üzerindeki taş binada 'Çerkes Etnografya Sergisi' açıldı. Çerkes Etnografya Sergisi'nin açılışına; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'nın eşi Hanife Yazıcı, Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve eşi Mehtap Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir'in eşi Ayşe Özdemir, Balıkesir ADİGE Çerkes Kültür Derneği Başkanı Cemal İnan, Balıkesir ADİGE Çerkes Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Sevinç Özden, Samsun ADİGE Çerkes Kültür Derneği Başkanı Süleyman Çelik, Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı ve Balıkesir'de yaşayan Çerkesler katıldı.

 

 

"ÇERKES KÜLTÜR YAŞATIYORUZ"

 

 


Balıkesir ADİGE Çerkes Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Sevinç Özden açılış konuşmasında geçmişten günümüze kadar geleneklerini, göreneklerini dillerini ve kendilerine bırakılan tüm mirasları korumaya çalıştıklarını söyledi.  Özden, "Hazırladığımız sergide de Çerkeslere özgü bir çok parçayı göreceksiniz. Sergiyi açmamıza yardımcı olan Samsun ADİGE Derneği'ne açılış için bizlere sınırsız destek veren Karesi Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz'a, Karesi Kent Konseyi'ne teşekkür ederim" dedi.  


 


"ÇERKES'LERDE KÜLTÜR VAR, SANAT VAR"

 

 


Yerel yöneticiler olarak, Balıkesir'in kültürün, sanatın, müziğin ve güzelliklerin yaşandığı bir şehir olmasını istediklerini belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Çerkeslerde kültür var, sanat var, hoşgörü var. Çerkeslerin köylerini gezdiğimizde de temiz olduklarını görüyoruz. Eşlerine gösterdikleri saygı ve titizlikleri nedeniyle Çerkes hanımları ayrıca tebrik ediyorum. Çerkesler kültürleriyle sadece Türkiye'de değil dünyada nam salmışlar. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tüm şehitlerimizi minnetle yad ediyorum" dedi. 

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI