EDREMİT'TE MUSİKİ KONSER

 Tarih: 26-04-2018 12:40:30

Edremit ilçesinde faaliyet gösteren Körfez Meşk-i Ahenk Musiki Topluluğu, 9 aydır hazırlandığı musiki konserini, yoğun bir katılımla Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

 

Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla kurulan Körfez Meşk-i Ahenk Musiki Topluluğu kanun sanatçısı Orhan Özpekin yönetiminde ve Saadet Yaşar’ın sorumluluğunda 9 aydır Akçay Mahallesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. Musiki müziğin yaşatılmasına katkıda bulunmak amacıyla konser hazırlıklarını tamamlayan topluluk, Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde müzik sevenlerle buluştu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan konsere çok sayıda vatandaş katıldı. Hicazkar makamından şarkılar seslendirilirken, koro üyelerinden bir bayan baygınlık geçirdi ve arkadaşları tarafından kulise götürüldü. Tansiyon rahatsızlığı olduğu öğrenilen koro üyesi, bir süre sonra korodaki yerine geri döndü.

İzleyenlere keyifli bir gece yaşatan topluluk, gecenin ilerleyen saatlerine kadar konserini devam ettirdi. Konser sonunda TV100 Haber’e konuşan topluluk sorumlusu Saadet Yaşar, “9 ay önce bir araya geldik. Belli mekanlarda, kanun sanatçısı hocamız Orhan Özpekin ile birlikte arkadaşlarımızla meşkler yaptık. Edremit Belediyesi’nin destekleriyle Akçay’daki tesiste çalışmalara başladık. Haftada 2 gün 2’şer saat çalışmalarımız oldu. Bu dönemde Hicaz, Rast ve Kürdi Hicazkar makamları üzerine oldu. Bu geceki konserimize Hicaz Fasıl ile başladık. Hicaz solalar sunuldu. İkinci yarıda da Kürdi Hicazkar şarkılar seslendirildi. Sonrasında da Rast makamındaki fasıl ile gecemiz son buldu. Çok güzel bir gece geçirdik. Belediye başkanımız ve tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kanun sanatçısı Orman Özpekin ise, “Ben Bursa Belediye Konservatuarı’nın ilk mezunlarındanım. 4 yıldır Akçay’da yaşıyorum. Geçtiğimiz yaz bu korumuzu kurduk. Eylül ayında da çalışmalara başladık. 9 aylık çalışmalarımızın neticesini bu gece alıyoruz” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI