EN GÜZEL AMA EN PAHALI ET BALIKESİR’DE

 Tarih: 11-11-2017 08:35:09

EN GÜZEL AMA EN PAHALI ET BALIKESİR’DE

Et ve Süt Kurumu market zincirlerinde kıymanın 29 Lira'ya satılmaya başlamasıyla Türkiye'deki et fiyatları gündemden düşmüyor.

Et fiyatları doğudan batıya kuzeyden güney şehirlere farklılık gösteriyor.

Dana etinde Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında 10 TL’lik fark var. Koyun etindeyse kuzey ile güney arasında 12 TL oynuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Merkezi Dağıtım Sistemi’nde yer alan verilere göre enflasyon sepetinde de yer alan dana etinin Türkiye genelindeki ortalama kilogram satış fiyatı Ekim 2017 itibarıyla 42.2 TL’yi buldu.

2016 yılının Ekim ayında 39.2 TL olan dana etinin ortalama satış fiyatı son bir yılda yüzde 7.5 arttı. Geçen yılın Ekim ayında 34.6 TL olan koyun etinin ortalama satış fiyatıysa yüzde 21’lik artışla 42 TL’ye kadar çıktı.

Dana etinin en ucuz olduğu bölge 38.2 TL ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan iken Türkiye genelinde dana etinin en pahalı olduğu bölge ise kilogramı ortalama 47.9 TL’ye satılan Balıkesir ve Çanakkale.

Ülkede büyük rağbet gören Balıkesir eti,Türkiye’nin en güzel eti olarak biliniyor.

Etin lezzetinin sırrı ise 8 aya yakın bir süre sıcak ve ılıman bir iklimin hakim olduğu kentte besicilik kalitesine bağlı bulunuyor..

  Kaynak: http://tr.euronews.com/
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI