İSRAİL VE FETÖ’NÜN HEDEFİNDE ONLAR VAR

 Tarih: 26-03-2017 16:26:14

İSRAİL VE FETÖ’NÜN HEDEFİNDE ONLAR VAR

Balıkesir Üstün Zekalıları Destekleme Derneği Başkanı Hasan Paşa Decedeli, üstün zekalı 60 öğrenci ve ailesinin İsrail'e yerleştiğini söyledi.

Decedeli, FETÖ'nün de üstün zekalı çocuklara yönelik çalışmaları olduğunu iddia etti. Türkiye'de sadece üstün zekalı çocuklara yönelik eğitim veren Türk Eğitim VakfıTürkeş Özel Eğitim Lisesi'nin öğrencileri yabancı dil ve kişisel kabiliyetlerine göre seçtiğini söyleyen Hasan Paşa Decedeli, bu sene uygulamaya konulan değişiklik ile çocukların mağdur olduğunu iddia etti.

Bu sene TEOG'a göre yerleştirme yapıldığını açıklayan Decedeli, oğlu Yamaç'tan 3,5 yaşlarında sinyaller almaya başladıklarını açıklayarak, "3,5 yaşlarında okuma yazmayı kendi kendisine öğrenmesi, 4 işlemi bilmesi normal bir durum değildir. Ne yapacağımıza baktık ve gördük ki Türkiye'de bunun için bir eğitim sistemi yok. 6 yaşında rehberlik araştırma merkezi tarafından Wisc-R testine alındık ve şüphelerimizi doğrulayacak bir rapor aldık ve daha sonra duvara toslaya toslaya yolumuza devam etmeye çalışıyoruz.

Türkiye'de eğitim sisteminde neler var diye incelediğimizde karşımıza çok az şey çıktı. Bilim Sanat Merkezleri, Türk Eğitim Vakfı Türkeş Özel Eğitim Lisesi diye bir okul var. Biz o zamandan beri TEVİTÖL'ü hedefliyoruz.

Çünkü üstün zekalılarla ilgili tek eğitim veren okul TEVİTÖL. TEVİTÖL çocukları bilgi düzeyleri ve akademik başarılarına göre seçmiyordu daha önceki senelerde, yeteneklerine ve zekasına göre seçiyordu.

Bizde Yamaç'ın bu durumunu öğrendiğimiz andan itibaren 6 yaşlarındaydı TEVİTÖL'e hazırlıyoruz. Başarı kazanması ya da başka bir liseye gitmesi için değil. Gayet iyi İngilizce biliyor. Piyano ve gitar çalıyor ve spor yapıyor.

Bu özellikler TEVİTÖL'ün istediği özellikler. Ama bu sene birden bire öğreniyoruz ki TEVİTÖL bu özellikleri aramayı bırakmış, birden bire sistemini değiştirmiş ve TEOG'a endekslenmiş. Karne notları TEVİTÖL'ün istediği gibiydi, takdir dışında hiç karnesi gelmedi" dedi.

Çemişgezek'ten Harvard'a Decedeli, bu yılki sınavın da geçen seneki gibi yapılacağını sandıklarını söyleyerek, "Biz geçen seneki gibi bir sınav olacağını, çocuğumuzla başvurup değerlendirmeye gireceğimizi sanıyorduk. Ama öyle olmadı. TEVİTÖL 1. sınavını iptal edip TEOG'un 1. sınavına bağladı.

Biz de zaten o sırada TEOG sınavına girmiştik ama bizim hedeflediğimiz bir şey değildi TEOG. Çocuk kendini sıkmadı, biz de sıkmadık açıkçası.

Bizim için çocuğun psikolojisi daha önemliydi, hedeflediğimizde bir okul vardı. Bu bizi gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Elimizde olan bir hakkın alındığını hissediyoruz, keşke TEOG sınavından önce açıklamış olsalardı bunu en azından adaletli bir karar olurdu. Çünkü okulun öyle bir özelliği var ki, Çemişgezek'te eğer üstün zekalı bir çocuk varsa onu yetiştirip Harvard'a yollayabiliyor. Böyle bir özelliği olan ve dünyada eşi benzeri olmayan bir okul.

Bu okulu TEOG'a bağlamakla kuruluş ilkelerini de çiğniyorlar, kuruluş tüzüğüne de aykırı olduğunu sanıyorum. Çünkü TEOG öğrencileri ile bu okula giren öğrencilerin tanılaması aynı olamaz" şeklinde konuştu.

Üstün zekalılar göçe zorlanıyor Türkiye'nin gelişmesinin üstün zekalı çocukların eğitilmesinden geçtiğine dikkat çeken Decedeli, "Bunların her biri bizim için milli servet, kolay harcanmamalı, kolay tırpanlanmamalı zekaları. Kendi durumumuzda ki ailelerle görüşüyoruz acı verici şeyler duyuyoruz. İsrail, Avrupa'nın bazı ülkeleri bu çocukları tespit edip onlara teklifler götürüyorlar. Geçen sene sayısını hatırlayamayacağım miktarda İsrail'e üstün zekalı çocuk göçü oldu. Bu gerçekten acı verici bir şeydir.

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Kemal Tekten'in açıklamalarına göre 2011-2012 yıllarında 60'ın üzerinde ailenin İsrail'e götürüldüğü söyleniyor. Zaman zaman bu çocukları FETÖ'nün de kullandığı biliyoruz. Biz istiyoruz ki bu çocuklar ülkesine ve dünyaya yararlı olsun, devlet bu çocukların da kontrolünü sağlasın. Biz TEVİTÖL'deki skandal değişiklikle ilgili bir imza kampanyası başlattık, 550'ye yakın imza da topladık.

Bundan sonra TEVİTÖL hayalimiz nerdeyse kayboldu, geri adım atıp da tekrar gözden geçirmezlerse biz Yamaç'ı her halde sanat okuluna, ya da müzikle ilgili güzel sanatlara göndereceğiz. Yapacağımız başka bir şey yok çünkü. Yamaç ve benzeri çocuklar TEOG'da başarılı olacak çocuklar değil" dedi.

  Kaynak: haberler.com/balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI