İŞTE BALIKESİR'DE EMEKLİNİN , ÜRETİCİNİN YENİ GELİR KAPISI

 Tarih: 27-05-2017 17:06:32

İSPANYOL ENGİNARI YENİ GELİR KAPISI OLDU

Balıkesir’in Edremit ilçesinde ilk kez ticari olarak enginar tarlası oluşturan emekli astsubay Ali Bağcıoğlu, ektiği İspanyol enginarı ile her kökten 17 ile 40 arasında enginar hasadı yapıyor. Yerli enginarların ise bir kökünde en çok 7-8 enginar yetişiyor.

Karaciğer dostu olarak bilinen,  A ve C vitaminleri bakımından zengin olan enginar, Ege Bölgesi’nde sakız cinsi, Marmara Bölgesi’nde de Bayrampaşa cinsi olarak yetiştirilirken, daha verimli yeni bir enginar cinsi çiftçilerin ilgisini çekmeye başladı. İspanyol cinsi olarak bilinen enginar cinsi, yerli enginar cinslerine oranla daha uzun süre, çok daha fazla miktarda meyve veriyor. Yakın tarihte hiç enginar bitkisi yetiştirilmemiş olan, zeytin diyarı Edremit ilçesinde yaşayan emekli astsubay Ali Bağcıoğlu, arazisinin 1 dönümlük kısmına 650 kök İspanyol enginarı dikti ve bu sezondaki hasadı yaklaşık 9 bin 500 tane enginar olacak.

İçerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliği ile birçok hastalıkta destek tedavi olarak da kullanılan enginar yapraklarından gıda desteği olarak faydalanılıyor. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmekte. Bunun dışında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında da faydalı olduğu bilinen enginar, Edremit ilçesinde yalnızca az sayıda insanın sadece kendi tüketimini karşılaması amacıyla ekiliyor.

Tarımdaki yenilikleri yakından takip eden Ali Bağcıoğlu, tropikal iklime sahip olan Edremit’te rahatlıkla enginar yetiştirilebileceğini ispatladı. Edremit Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz Diker, Bağcıoğlu’nu enginar tarlasında ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve başarısından dolayı tebrik etti. TV100 mikrofonlarına konuşan bulunan emekli Astsubay Ali Bağcıoğlu, 2 yıldır İspanyol cinsi enginar ekimi yaptığını ifade ederek, “Mevcut enginar tarlamız, piyasadaki yerli sakız enginarı yada Bayrampaşa cinsi değildir. Bu enginar yeni olarak piyasa çıktı ve İspanyol model bir enginar cinsidir. Bu bitki tropikal cins olduğu için genellikle 15 ila 25 derece sıcaklıkta yetişiyor. Mevcut yerli enginarlarımızın en kalitelisi yıl boyunca en çok 7-8 enginar vererek kısa sürede sezonu kapatıyor. Ancak temin ettiğim bu enginar bitkimiz uzun vadede üretimi sürmekte. Mart ve Haziran aylarında uzun süre kesime gelebilen, kendini tazeleyen bir cinstir. Her kökte minimum 17 ile maksimum 40 arasında, bakım şartlarını uygun tuttuğunuz takdirde enginar meyvesi vermektedir. Mevcut meyveyi kestikten sonra aynı dal üzerinde tekrar yeni enginar tanecikleri vermektedir. Yerli enginarlardan farklı olarak bu enginarlar yapraklarıyla da tüketilmektedir. İdeal ekim dönemi 20 ila 30 Eylül tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde tohumdan üretip ektiğiniz enginarı, aynı sezondaki yeni yılın Nisan ayında, İlkbahar ayında hasat yapabiliyorsunuz. Şu an arazimde 1 dönüm ekili alanım mevcut. 650 kök enginar fidesi alarak başladım. Geçen yıl ilk verimi aldım ve bu sene de şimdiye kadar 650 kök fideden yaklaşık 6 bin 500 enginar kestim. Hava şartları müsaade ettiği müddetçe de Haziran’ın 15’ine kadar 3 bine yakın enginar keseceğim. Yani bu sezonki hasadım yaklaşık 9 bin 500 tane enginar olacaktır.  Enginarın ortalama pazar fiyatı tane başına ortalama 2 buçuk liradır. Ama üreticide bu fiyat daha aşağıya çekilmektedir” dedi.

Edremit Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz Diker, “Ali Bağcıoğlu, uzun yıllar çiftçiliğe meraklı olan, ailesi de çiftçi bir arkadaşımız. Yıllar içinde imar sahası içinde kalmış olan bu arazide inadına üretim diyerek burada güzel işler yapıyor. Ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor. Tarımdaki yenilikleri de araştırıp uyguluyor. Bahçesini ziyaret edip, çalışmalarını yerinde gördüm. Enginar, Edremit yöresinin kültüründe, tarihinde olan bir bitki değildir. Ancak evlerin bahçelerinde kendi tüketimlerini karşılayacak kadar yetiştirildiğini görmekteyiz. Ancak Ali kardeşimiz bunu burada ticari olarak uygulamayı başardı ve bir ilke imza attı. Enginarın Edremit’te de yetiştirildiğini gösterdi ve bu bitkiden iyi paralar kazanılabileceğini bize ispatlamış oldu. Kendisini tebrik ediyoruz ve teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

  Kaynak: ÖZEL HABER
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI