'KALEKİM' ALTIN ÇEMBERİN KALBİ BALIKESİR’E FABRİKA AÇTI

 Tarih: 26-07-2018 16:22:00  -   Güncelleme: 26-07-2018 16:24:03

DEV FABRİKA TAMAM,ÜRETİM BAŞLIYOR

 

Kale Grubu şirketlerinden Kalekim’in Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu fabrikanın açılışı törenle gerçekleşti.

 

KALE’DEN BALIKESİR’E 35 MİLYONLUK YATIRIM

 

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur’un girişimleriyle Balıkesir’in eski sanayicilerinden Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın bölgeye kazandırdığı 35 milyonluk yatırım hem üretim hem de istihdam kapasitesi yönüyle şehir ekonomisine büyük bir ivme kazandıracak.

 

Yatırım imza protokolü Ekim 2016’da yapılan fabrika , toplam 697 milyonluk yeni yatırımlar arasında yer alarak 2017’de Balıkesir’i en çok sanayi yatırımı alan kentler arasında 1. Sıraya taşımıştı.

 

Söz konusu dönemde kenti Ankara,İstanbul gibi metropollere göre 80 ilin önüne geçiren yatırım hamlesi ile art arda 5 dev firma ile imzalar atılmış ,Balıkesir üretim , istihdam ve ihracat açısından yıldızı parlayan iller arasına girmişti.

 

KALEKİM ALTIN ÇEMBERİN KALBİ BALIKESİR’E FABRİKA AÇTI

 

Yapı kimyasalları sektöründeki lider şirketi Kalekim’in, İstanbul-İzmir aksında kalan ve adına “altın çember” denilen bölgenin en önemli noktalarından Balıkesir’e 35 milyon TL yatırımla kurduğu 7. Fabrikasının açılış törenine Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ,sanayi ve iş dünyasından isimler ile il protokolü katıldı.

 

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş açılışta bir konuşma yaparak; Balıkesir fabrikasıyla birlikte bulundukları bölgedeki, ülkedeki ve sektördeki etkinliklerini iyice güçlendireceklerini ifade etti.Akbaş, “45 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeyle yeni ürünler geliştirip, yepyeni projelere imza atarak, Türk yapı kimyasalları sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Fabrikanın açılış töreninde konuşan Zeynep Bodur Okyay da, “Balıkesir, İstanbul-İzmir aksında, geleceği en parlak kentlerin başında geliyor. Bu kentte derin bir sanayi kültürü var. Biz de bu yeni yatırımımızla hem Kalekim’in daha da büyümesine hem de Balıkesir’in hızla sanayileşmesine ve ticaretinin gelişmesine katkı vereceğiz” dedi.

 

KALE GRUBU’NDAN BALIKESİR OSB’YE DEV FABRİKA

 

Kalekim’in kuruluşundan bugüne yurtiçinde 7 ilde 7 fabrikaya, 500 çalışana, yaklaşık 1 milyon ton kapasiteye ve yaklaşık 400 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirten Zeynep Bodur Okyay, Balıkesir yatırımıyla Kalekim’in sektör lideri unvanını perçinleyeceklerini, hem kente değer katmayı hem de bölgedeki varlıklarını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Toplam 100 milyon TL ciro ile üretim yapacak fabrika ile 6 ilde yer alan yatırımlarına Balıkesir’i de ekleyen dev marka 7 ilde 7 coğrafi bölgeye hizmet verecek. Toplam 1 milyon ton üretim kapasitesi ve 400 milyon TL’lik cirosuyla  70’n üzerinde ülkeye ihracat yapan firmanın Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni açılan fabrikasında seramik yapıştırıcıları,derz dolguları,su ve ısı yalıtım malzemeleri,iç ve dış cephe boyaları,dekoratif boya ve sıvaları en yeni teknoloji ile üretilecek.

 

Kale Grubu, bu yatırımla eşzamanlı olarak bütün boya ürünlerini Bi’Boya markası altında toplayıp, pek çok yenilik getiren dijital uygulamalarını da hayata geçirecek.

 

Yurtdışı pazarlarda yerinde üretime yönelerek küresel bir marka olma yolunda ilerleyen Kalekim, özellikle Ortadoğu, Orta Avrupa ve Afrika’da farklı açılımlara ağırlık veriyor. 2016 yılında Kenya’da farklı bir büyüme ve yatırım projesi başlatan şirket, burada yerel işbirlikleri kurarak, lisanslı üretim ve “know-how” transferiyle ilerliyor. Pazarın ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerini, o coğrafyanın hammaddeleriyle üretiyor. Kalekim, yakın gelecekte Cezayir’e de yatırım yapmayı planlıyor.

 

KALE GRUBU HAKKINDA 
 

1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye’nin global nitelikli sanayi gruplarından biri. Temelleri 1957 yılında Dr. (h.c) İbrahim Bodur (1928-2016) tarafından atılan Kale Grubu, seramik üretimi ile başladığı sanayi yolculuğunda zamanla makine, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, lojistik, savunma ve havacılık sanayiine uzanan bir gelişim yaşadı. Bugün her biri kendi alanında lider 17 şirkete ve 5 bini aşkın çalışana sahip olan Kale Grubu; seramikte Avrupa’nın üçüncü, dünyanın 12’inci büyük üreticisi. Yapı kimyasallarında Avrupa’nın beş büyük üreticisi arasında yer alan Kale Grubu’nun ürünleri 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada tüketicilerle buluşuyor. Yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış olan Kale Grubu, Boeing’den Airbus’a, Lockheed Martin’den Pratt&Whitney’e kadar tüm önemli global üreticilerin iş ortağı. Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yerlileşme programının da en önemli paydaşlarından biri olan Grup, son olarak İngiliz Rolls-Royce ile ortak şirket kurarak Türkiye’nin milli savaş uçağı projesinin motorunun üretmeye talip oldu. Kuruluşundan bu yana 86 bini aşkın insanımıza istihdam imkanı yaratan Kale Grubu, cirosunun yüzde 3’e yakınını AR-GE harcamalarına ayırıyor. Grup, Dr. (h.c.) İbrahim Bodur KS Vakfı ile eğitim ve sağlık başta olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor alanlarında topluma düzenli katkıda bulunuyor.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI