SEPETÇİLİK YENİDEN CANLANIYOR

 Tarih: 04-10-2017 12:55:31

Kaybolmaya yüz tutan el sanatlarından sele, sepet ve hasır örücülüğünü canlandırmak ve meslek erbaplarına sahip çıkmak amacıyla başlanan proje başarıya ulaştı. Proje sayesinde öğrenciler el becerilerini geliştirdiklerini belirtirlerken, meslek ustaları da proje sayesinde çocuklarının mesleğe özendiğini ve mesleği sürdürmek için heveslendiklerini söylediler.

 

Edremit Kaymakamlığı tarafından başlatılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projesi tarafından da desteklenen çalışma kapsamında sele-sepet ve hasır örücülüğü kursu açıldı. İki ana amacı olan proje ile Roman vatandaşların eskiden buyana geçim kaynakları olan hasır örücülüğünün tekrar canlandırılması ile iş olanakları sağlanması hedeflenirken, öğrencilerinde üretime katkı da bulunması, becerilerinin gelişmesi ve özgüvenlerinin de yerine gelmesi amaçlandı. Öğrenciler farklı kültürleri tanıma şansı yakalarken, özgüvenlerini de geliştirdiler.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından sele, sepet, hasır örücülüğünü gençlerle tanıştırmak ve bu mesleği, el sanatını gelecek kuşaklara aktarmak için projeye başladıklarını belirtti. Edremit Kaymakamlığı olarak kaybolmaya yüz tutmuş hasırcılık mesleğini yaşatmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına proje sunduklarını kaydeden Kaymakam Sırmalı, GENÇDES projesi kapsamında hibe almaya hak kazandıklarını söyledi. Proje hakkında bilgi veren Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Projemizde görev alan 6 hasır ustamız ile birlikte, Edremit ve Altınoluk Meslek Yüksekokulu ile Kardeş Çavuşoğlu Lisesinden 40 öğrencimiz var. 15 günlük bir eğitim düzenledik. Eğitimler oldukça başarılı bir şekilde geçiyor” dedi.

 

Halkın beğenisine sunulacak

Eğitimler sonunda hasır işlerinde oluşan bir sergi düzenleneceğini söyleyen Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, yapılan çalışmaların vatandaşların beğenisine sunulacağını belirtti. Öğrencilerinde projeye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Sırmalı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu projeyi yapmaktaki temel amacımız kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Özellikle kaybolmaya yüz tutmuş hasır örücülüğünü gençlerle tanıştırmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek istedik. Bunu yaparken de çocuklarımızın aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamayı hedefledik. Özellikle de Edremit ilçemizi marka şehir konumuna getirebilmek amaçları doğrultusunda bu projemizi gerçekleştirdik. Emeği geçen Proje koordinatörümüz Selma Tekçe, okul müdürlerimiz ve ustalarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

Ustalar memnun, gelecekten umutlu

Hasır örücülüğü ustası Bahri Açar, mesleği öğrenenlerin olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kaybolmaya yüz tutan hasır örücülüğünü, proje sayesinde tekrar hayat bulduğunu söyleyen Açar, “Kaymakamız ile birlikte hasır örücülüğünü tekrar canlandırdık. Projeler devam ettiği sürece bizlerde ekibimizle birlikte bunu öğretmeye devam ederiz. İnşallah mesleğimiz kaybolmamış olur” dedi.

Diğer bir hasır ustası Taci Demirci ise, “Kaymakam efendimizin yapmış olduğu projeye bizim çocuklarımız da özenmiş durumda. Bu mesleği yapmak istemiyorlardı. Ancak şimdi gördüler ki meslek bitmemiş. Öğrencilerin heyecanını gördüler. Meslek geliştirilebilir. İlgi var. Bu projeler devam ederse bizde gelecek nesillerimize aktarabiliriz. Bu sanatın yürümesini ve ilerlemesini istiyoruz. Bize bu yolu açtığı için Kaymakam Efendimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Karataş, “kendimi fark ettim”

Proje sayesinde kendilerini geliştirme şansı yakaladıklarını söyleyen Altınoluk Meslek Yüksekokulu öğrencisi Gamzenur Karataş, el becerilerinin de farkına vardıklarını belirtti. Mesleği çevresindeki kişilere yaymak istediğini söyleyen Karataş, “Edremit Kaymakamlığı, bize sunduğu GENÇDES projesi ile bize güzel bir katkıda bulundu. El emeği göz nuru olan sele-sepet örgü işini nesilden nesle aktarmak için güzel bir çalışma oldu. Hayatımda ilk kez böyle bir projede bulundum. Abilerimiz, teyzelerimiz bize yardımcı oluyorlar. İlk kez hayatımda el emeği olarak kendi becerimle yapabileceğim şeyleri öğrendim. En azından öğrendiğimi uygulayabilecek kapasitede olduğumu öğrendim. Çok güzel bir deneyimdi benim için. Güzel köyler gördüm. Bir sepet için verilen emeği gördüm. Bizlerde bu çalışmaları kardeşlerimize arkadaşlarımıza aktaracağız. Unutulmayacak bir meslek haline gelecek” dedi.

  Kaynak: HABER MERKEZİ
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI