TAKSİCİLER KULÜBE İSTİYOR

 Tarih: 05-02-2018 09:42:00  -   Güncelleme: 05-02-2018 09:48:05

TAKSİCİLER KULÜBE İSTİYOR

 

 

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde taksici esnafı soğuk kış günlerinde korunabilecekleri bir kulübelerinin bulunmaması nedeniyle buz gibi havada ekmek mücadelesi veriyorlar. 

 


Cumhuriyet Meydanı'nda 18 araçtan oluşan Meydan Taksi bünyesindeki şoförler, bir iğde ağacının altında derme çatma teneke kova içerisinde yaktıkları ateşle ısınmaya çalışıyor. 24 saat süresince halkın ulaşımı için emek harcadıklarını belirten taksiciler, yıllardır talep etmelerine rağmen ne Ayvalık Belediyesi'nin de ne de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine küçücük bir kulübe yada basit bir şeffaf çadır yapmalarına izin vermemelerinden yakınıyorlar.
Kış mevsiminin en soğuk günlerinde özellikle gece saatlerinde müşteri beklemek zorunda kalan Meydan Taksi'nin çilekeş şoförleri, özelikle gece yarısından sonra hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesinin yanı sıra yağışlı ve rüzgarlı havalarda ise araçlarının içinde sabahlamak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.
Yağışlı ve soğuk havalarda araçların içinin de buz soğuk gibi olduğunu anlatan Meydan Taksi esnafı, araçlarının kaloriferi ile ısınmak zorunda kaldıklarında ise bu durumun kendilerine çok ciddi bir oranda yakıt masrafı olarak döndüğünü ve neredeyse tüm kazançlarını da alıp götürdüğünü söylüyorlar.
Taksiciler dertli
Meydan Taksi şoförlerinden Hüseyin Sat, duraklarında küçücükte olsa bir kulübenin bulunmayışı nedeniyle son derece zor koşullarda hizmet vermeye çalıştıklarını ifade ederek, "Buradaki bu sorun çok eski yıllardan bu yana geliyor. Başımızı sokabileceğimiz ufak bir kulübemiz bile yok. Soğuk kış gecelerinde bir nebze olsun ısınabilmek için bu tenekenin içinde yaktığımız ateşle ısınmaya çalışıyoruz. Yağışlı ve şiddetli rüzgarlı gecelerde ise böylesi bir şansımız da olmuyor. Balıkesir Büyükşehir ve Ayvalık belediyelerine durumu anlattık. Fakat buraya bir kulübe yapılamayacağını söylediler. Biz son derece rahatsızız. Biz bu duruma yetkililerden bir çözüm bulunmasını sitiyoruz" dedi.
Taksicilerden Yavuz Gürbüz de, soğuk kış günlerinde sığınabilecekleri bir kulübelerinin bulunmamasından duyduğu üzüntüyü ifade ederek, "Ben bu durakta yeniyim. Ama benden öncede aynı sorun yıllardan bu yana süregelmiş. Buradaki arkadaşlarım defaten büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle, Ayvalık Şoförler Odası'na konuyu taşımışlar ama bugüne kadar hiçbir şekilde sonuç alamamışlar" dedi.
Yaktıkları tenekedeki ateş ile el ve ayaklarını ısıtmaya çalıştıkları kaydeden Gürbüz, "Yağışlı havalarda bunu da yapamıyoruz. Rüzgarlı havalarda ise kazayla etrafımızdaki işyerleri ve banka şubesine sıçrayabilecek bir yangına mahal vermemek adına ateş de yakamıyoruz. Yaz mevsiminde ise bu kez aşırı sıcaklar da kavruluyoruz" ifadelerini kullandı.
Taksicilerden Cavit Erdemirburç ise; şoför arkadaşlarıyla birlikte çay yapabilecekleri koşullara bile sahip olamadıklarından yakınarak,"Ayvalık'ta bizim dışımızda taksicilik yapan meslektaşlarımız hayatlarından memnunlar. Zira hepsinin başlarını sokabilecekleri durakları mevcut. Bizim ise ne gölge olabilecek, ne de bir arada oturabileceğimiz bir yerimiz yok. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz. Çünkü biz burada amme hizmeti vermekteyiz. 7/24 halkımıza hizmet veriyoruz. Kış gecelerini yoğun olarak yaşadığımız bu günlerde hava sıcaklığı özellikle sabaha karşı 1-2 dereceye kadar düşüyor. Geçen hafta eksi 4 dereceye kadar düşmüştü. Araçların içine geçtik kaloriferleri açtık ama sabaha kadar yaktığımız akaryakıt bizim o günkü ciromuzu alıp götürdü" diye konuştu.
Yıllardır çözümlenmiyor
Meydan Taksi işletmecilerinden Nuri Özsoy ise; 18 araçlık taksi durağında 1992 yılından bu yana hizmet verdiğini vurgulayarak, "Bizden çok eski yıllarda da aynı sıkıntı vardı. Ama yıl 2018 oldu aynı sorun halen devam ediyor. Değişen hiçbir şey ne yazık ki olmadı" dedi.

  Kaynak: haberler.com
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI