UĞURLUEL'İN ' KUVA-Yİ MİLLİYE'DEN CUMHURİYET'E ' KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

 Tarih: 02-11-2016 12:29:00  -   Güncelleme: 02-11-2016 12:34:50

TARİHÇİ YAZAR TALHA UĞURLUEL : ' TARİH BALIKESİR'İ DAHA İYİ ANLATMALI '

Kuvayi Milliye'den Cumhuriyet'e konulu konferansı ile Balıkesirlilerle buluşan Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, Kurtuluş Savaşı'nda Balıkesir'in dik duruşu ve kararlı tavrına dikkat çekerek, "Kurtuluş Savaşı'nda Balıkesir'in kararlı duruşunu İnkılap tarihi kitaplarında daha iyi anlatmak lazım" dedi.

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel "Kuvayi Milliye'den Cumhuriyet'e" konulu konferansı ile Karesi Kent Konseyi ve Balıkesir Anka Gençlik Derneği'nin konuğu oldu. Karesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Karesi İlçe Başkanı Kemal Aydemir, Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KOMUTANLAR AYNIYDI

Salonun hınca hınç dolduğu konferansın ardından kitaplarını imzalayan Talha Uğurluel, "Kurtuluş Savaşı döneminden başlayarak kongrelere ve Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar uzun soluklu, belki biraz sıkıcı olabilecek bir konuyu katılımcıların yüzde 99'u heyecanla takip etti. Bizim konferansta vurgulamak istediğimiz şey, 1911'de Trablusgarp'taki komutanlarımızla Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran komutanlarımızın aynı olduğuydu. Ders kitaplarımızda yıllarca 1918'e kadar olan komutanlarımızla 1918-1922 arasındakiler birbirinden farklıymış gibi anlatıldı ve algılandı. Bunun bilinmesi ve vurgulanması bizim açımızdan önemliydi. Osmanlı Cumhuriyet'e, Cumhuriyet Osmanlı'ya düşman değildi" dedi.

BALIKESİR'İN KARARLI DURUŞU

Balıkesir'in Kurtuluş Savaşı döneminde Batı Anadolu'nun damarı olduğunu söyleyen Uğurluel, "Balıkesir önemli olmasaydı Kurtuluş Savaşı yıllarında buraya Mehmet Akif de gelmezdi, Mustafa Kemal de gelmezdi. Zağnos Paşa Cami, tek tek bu liderlerin söylevlerine ve nasihatlerine şahit olmuştur. O nedenle Kurtuluş Savaşı'nda Balıkesir'in bu kararlı duruşunu İnkılap tarihi kitaplarında daha iyi anlatmak lazım. Tarih kitaplarında 3 cümle ile Balıkesir geçiştiriliyor. Balıkesir ve Alacamescid kongreleri. Hatta Sivas Kongresi toplandığında Balıkesir'dekiler kızıyor, 'Sivas neresi. Burada biz düşmanın burnunun dibindeyiz. Bu iş burada yapılmalı niye biz Sivas'a tabii oluyoruz, siz bize tabii olun' diyerek karşı çıkıyor Balıkesirli efeler. Neden Balıkesir kongresi önemlidir? Çünkü tüm beyin takımı Balıkesir'e gelmiştir. Böylesine bir dik duruşu ve kararlı tavrı var Balıkesir'in o günlerde" dedi.

CUMHURİYET ÖNCESİNİ İYİ BİLMEMİZ GEREKİYOR

Konferansa gösterilen ilginin gençlerin tarihe olan tutkusunu gösterdiğine dikkat çeken Başkan Yücel Yılmaz, "Hocamız, 1914 ve 1923 yılları arasında kaç cephede savaştığımızı kısaca özetleyerek tarih bilincinin oluşmasına katkı sağladı. Cumhuriyet öncesini de çok iyi bilmemiz gerekiyor. Bu devlet ne bedeller ödeyerek kurulmuş, ne tür fedakarlıklar yapılmış bunlarla ilgili kısa bir tarih yolculuğu yaptık. Kent Konseyimizle birlikte gençlerimizin için bu tür aktivitelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Kendisine bizlere sağladığı katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu. Uğurluel'e Karesi Rozeti takdim eden Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı da, Uğurluel'i ve tarih derslerini Karesili gençlerle buluşturmaya devam edeceklerini belirterek, kendilerine verdikleri destek nedeniye Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a teşekkür etti.

  Kaynak: ÖZEL HABER
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI