ÜRETİCİLERE FAYDA SAĞLAYACAK

 Tarih: 23-05-2018 08:20:01

 

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından finanse edilen ve Edremit Belediyesi’nin önderliğinde, Edremit Ticaret Odası ile Edremit Ziraat Odası’nın ortaklaşa hazırladığı ‘Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor’ projesi, üreticilere katkı sağlanması amacıyla devam ettiriliyor.

 

Yaklaşık 3 ay önce düzenlenen açılış töreni ve bilgilendirme toplantısı ile başlatılan ‘Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor’ projesi kapsamında oluşturulan heyet, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, tüccarları ve satıcılarını güçlendirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Edremit Ticaret Odası, Edremit Belediyesi ve Edremit Ziraat Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen proje sayesinde, Edremit ilçesindeki zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunları ve çalışma stratejileri yerinde tespit ediliyor. Üniversite, belediye ve odaların yetkilileriyle oluşturulan 7 kişilik uzman heyet, ilçede faaliyet gösteren üretici firmalarda incelemeler yapıp, firma temsilcilerinin görüş ve önerilerini topluyor. 14 gün süren olan faaliyetler sonucunda mevcut durum analizi yapıldı ve zeytin kümelenmesi ile ilgili stratejik yol haritası çizilmeye başlandı.

Son toplantısını Edremit Ticaret Odası binasında gerçekleştiren Zeytin Kümelenmesi Yönetici Topluluğu, yaptıkları iş yerleri ziyaretlerini değerlendirdi ve 2. Etap ziyaret programını belirleyerek stratejik yol haritasını çizmeye başladı.

Zeytin ve zeytinyağı üreticileri, tüccarları ve satıcıları iç ve dış pazarda daha iyi seviyelere getirebilmek, sorunlarına çözümler bulmak gibi ciddi amaçları olan proje Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. Proje sonucunda ise yapılan analizler, rapor haline getirilecek ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Yapılan toplantı sonrasında TV100 mikrofonlarına açıklamalarda bulunan proje yetkilisi Hilal Tunca ayrıntılı bilgiler verdi. Tunca, “GMKA’dan Mart ayında aldığımız hibe desteği ile başladığımız projemiz ile ilçemizde bir zeytin kümelenmesi kurulması amaçlandı. Bu kapsamda 21 günlük bir danışmanlık hizmeti alındı. Bu grup ile birlikte firmalar ziyaret edildi ve bizlere yol gösterildi. Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ziraat Odası ile birlikte yapılan bu proje, ziyaret edilen firmalara anlatıldı. Bugün ticaret odamızda bir toplantı daha gerçekleştirdik. Bundan sonra atacağımız adımların belirlenmesi konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Farklı kurumlara yapacağımız sunumlar ile birlikte alacağımız sonuçlarla atacağımız adımları belirleyeceğiz. Bu kapsamda öncelikle bir dernek kuracağız. Sonrasında kurucu üyelik kabulüne başlayacağız ve bu firmalar ve kurumlarla birlikte kümelenmemizi kurmuş olacağız. Kümelenmemiz kurulduktan sonra farklı destek projeleri ve hibe projelerine başvuracağız ve başarıya ulaşmaya çalışacağız” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI