ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YAKIT OLARAK KULLANILIYOR

 Tarih: 25-01-2018 08:41:00  -   Güncelleme: 25-01-2018 08:50:40

Balıkesir'in Burhaniye ve Edremit ilçelerindeki TARİŞ fabrikalarında fosil yakıta alternatif olarak üretilen ve kaloriferlerde kullanılan zeytin çekirdeğine talep artıyor.

 

Fabrikada işlenen ve yağ elde edilen zeytinlerin çekirdekleri pirinadan (Zeytinin, sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen, gübre veya hayvan yemi olarak kullanılan küspesi) ayrılıyor.Elde edilen zeytin çekirdekleri tüketicilere kalorifer yakıtı olarak satılıyor.

 

 

TARİŞ'e ait Burhaniye'deki fabrikada yaklaşık 10 yıldır zeytin çekirdeğinden kalorifer yakıtı ürettiklerini belirten TARİŞ 76 Nolu Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emrah Öztürk, yılda yaklaşık bin 500 ton yakıt ürettiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Zeytin çekirdeği temiz ve çevreci bir yakıt olmasından dolayı yoğun talep görüyor. Zeytin çekirdeğinin ısısı yaklaşık 5 bin kalori. Bu da kömüre göre daha çok ısı demek. Buradan Türkiye'nin her yerine zeytin çekirdeği gönderiyoruz. Apartmanlar, kooperatifler, siteler, sanayi siteleri bizden yoğun şekilde zeytin çekirdeği talep ediyor."

Öztürk, zeytin çekirdeğinin temiz ve çevreci bir yaktı olması sebebiyle son zamanlarda çok tercih edildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Temiz bir yakıt olması sebebiyle çevreye zarar vermemesi, kokusu ve külünün olmaması sebebiyle tüketiciler tarafından zeytin çekirdeği tercih edilmekte. Fiyatının da diğer yakıtlardan ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor. Bu da bizim hoşumuza gitmekte açıkçası. Sonuçta doğal bir enerji ve her sene yenilenebilen bir enerji olduğu için de tüketiciler bundan oldukça memnun."

TARİŞ 78 Nolu Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Melda Bakan da Edremit tesislerinde yılda ortalama 600-700 ton civarında zeytin çekirdeği ürettiklerini, bunu iç piyasaya kalorifer yakıtı olarak tonunu 450 liradan sattıklarını bildirdi.

 

 

 

  Kaynak: MİLLİYET
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI