ZEYTİNYAĞI ALIRKEN DİKKAT ! AYRINTILAR HABERİMİZDE...

 Tarih: 31-01-2017 15:24:57

 

DONMAYAN ZEYTİNYAĞINDAN ŞÜPHELENİN!

 

Bilinenin aksine, soğukta donmayan değil, donan zeytinyağının katkısız olduğu ve raf ömrünün de 1 yıl değil 2 buçuk yıl olduğu açıklandı.

 

İçerisinde, hücre yenileyici madde olan oleuropein barındıran şifa deposu zeytinyağının yanlış bilinen önemli özelliklerini sizler için araştırdık. 12 milyonun üzerinde zeytin ağacı varlığı ve sızma zeytinyağı üretiminde dünyaca ünlü bölgeler arasındaki Edremit Körfezi’nde her yıl onlarca ton zeytinyağı üretiliyor ve iç ve dış pazarda alıcı buluyor. Ülkemizde kişi başı zeytinyağı tüketimi son yıllarda beklenen seviyeye ulaşma noktasında ilerleme kaydederken, zeytinyağı hakkında doğru zannedilen yanlışlar israflara ve sağlıksız beslenmeye neden oluyor.

 

Satın aldıkları katkısız natürel sızma zeytinyağını buzdolaplarına koyan veya soğuk yerde muhafaza edenlerin büyük çoğunluğu, yağın donduğunu görünce, paniğe kapılarak zeytinyağını imha ediyor ve satıcının bozuk zeytinyağı sattığını düşünüyor. Bu yanlışa düşen tüketiciler, başka bir yerden satın aldıkları zeytinyağının donmadığını görünce de, aldıkları yağın sağlıklı ve katkısız olduğunu sanıyor.

Ayrıca, satın alınan zeytinyağının etiketlerindeki raf ömrünü okumak yerine, diğer yağlarla kıyaslayarak raf ömrünün 1 yıl olduğunu düşünen tüketiciler de, güneş görmeden muhafaza ettikleri zeytinyağlarını, 1 yıl sonra bozulduğunu sanarak çöpe atıyor.

 

Edremit’teki Mehmet Kandilli isimli zeytinyağı üreticisi ve satıcısı, TV100 mikrofonlarına önemli açıklamalarda bulundu. Soğukta donan zeytinyağının tamamen katkısız ve sağlıklı olduğunu, zeytinyağının raf ömrünün de 2 buçuk yıl olduğunu söyleyen Kandilli, “Şu günlerde, raflarımızdaki zeytinyağlarımız donmuştur. Halkımızda büyük bir yanılgı oluyor. Donmuş olarak gördükleri zeytinyağlarının bozulduğunu sanıyorlar. Gerçek saf zeytinyağları donar. Müşterilerimiz bu durumu yanlış algılıyor. Karışım zeytinyağlarında donma olmuyor. Ama karışım zeytinyağı da, natürel, saf bir sızma zeytinyağı olmuyor. Maalesef katkısız olarak satılan, fakat donmayan, karışımlı zeytinyağları da piyasada zaman zaman satılmakta. Satın alınıp buzdolaplarına konulduğu zaman donan zeytinyağını hiç korkmadan, gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Fakat, buzdolaplarında donmayan zeytinyağlarından mutlaka şüphelenin. Maalesef içine ne karıştırıldığı bilinmeyen zeytinyağları insan sağlığını da tehdit edebiliyor. Bu bakımdan rafta donduğu görülen zeytinyağlarını tercih ediniz. Donmuş bir zeytinyağı, çözüldüğü zaman hiçbir bozulma, kayıp yaşamıyor. Tüm nefaseti, tadı ve faydalıları içinde kalmaktadır. Zeytinyağının raf ömrü 2 buçuk yıldır. Halk arasında bilindiği gibi 1 yıl değildir. 2 buçuk yılı geçtikten sonra zeytinyağı bozulmaya başlar. Bu da tüketicileri hatayı düşüren bir konudur. Zeytinyağının bozulması için devamlı güneş ışığı görmesi lazım. Karanlık bir yerde saklanan zeytinyağlarının raf ömrü 2 buçuk yılın üstüne de çıkabiliyor” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Edremit HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI