ZEYTİNYAĞINDA YÜKSEK KALİTEYE ULAŞILDI

 Tarih: 06-02-2018 12:32:55

Zeytinyağı üretiminde dünya sıralamasında ilk beşte olan Türkiye’nin, yaklaşık 13 milyon zeytin ağacı ile zeytinyağı üretim merkezlerinin başında gelen Edremit Körfezi’nde bu sezon hem kaliteli ürün elde edildiği, hem de beklenenin üzerinde rekolteye ulaşıldığı bildirildi.

Toptan litre fiyatı 14 lira civarında olan ve rafta 18- 20 lira arsında satılan sızma zeytinyağı, üreticisini de tüketicisini de memnun ediyor. Zeytinde tahmin edilenin üzerinde bir rekoltenin gerçekleştiğini belirten Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, halen hasadın devam ettiğini ve üreticinin 15 gün daha zeytin toplamaya devam edeceğini söyledi.
Zeytinyağı fabrikalarının gece gündüz çalıştığını ve sezondan memnun olduklarını ifade eden Diker şöyle konuştu; “Bu sene çok güzel zeytinyağları elde edildi. Her bölgeden numune olarak alınan zeytinyağları önceki yıllara göre çok daha kaliteli ve güzel. Bundan dolayı üreticilerimizin hepsi memnun.”

“Zeytinyağında pazarlamaya odaklanmalıyız”
Başkan Vekili Diker, açıklamasında, “Zeytinyağı tüketimi ve zeytinyağının pazarlanmasına odaklanmamız gerekiyor. Çalışmalarımızı bu yönde yapmamız gerekiyor. Ülkemizin zeytinyağı ihracatına ihtiyacı var, ithalatına değil. Zeytinyağının iç ve dış piyasada tüketilmesi söz konusu. Bununla ilgili çalışmaları zeytin sektörü olarak el birliğiyle kafa kafaya vererek yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Dalından toplanan zeytin her zaman için kaliteli olur ve elde edilen zeytinyağın nefasetide, kalitesi de yüksek olur. Çünkü toprağa değmemiştir. Zeytini bozan toprağa düşmesiyle çürüme meydana gelir. Bu da zeytinyağındaki asit oranının yükselmesine neden olur ve kaliteyi bozar.  Zeytinin toprağa değmeden hasat edilip yağa dönüşmesiyle bu seneki kalite bir hayli yüksek” diye konuştu.

“Şu anki piyasa fiyatları tatminkar”
TARİŞ 76 Nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emrah Öztürk ise, üreticilerin oldukça memnun olduğunu ve kaliteli yağlar elde edildiğini vurguladı. Öztürk, “Bu seneki zeytin sezonundan üreticilerimiz oldukça memnun. Zeytinlerin yerde dökülmeden ağaç üzerinden toplanmasıyla oldukça kaliteli ve güzel yağlar elde edildi. Fabrikamızda sıktığımız zeytinlerin yüzde 75'inden yemeklik olarak kullanılan dizyem kalitesinde yağ elde edildi. Üreticilerimizde daha fazla fiyat beklentileri olacaktır. Ancak şu anki piyasa fiyatları tatminkar. Bu sezon işçi sıkıntısı yaşandı. Zeytinini toplayamayan üreticilerimiz oldu. Yeni yeni toplamaya başladı onlar da. Yaklaşık bir ay sonra bölgemizde zeytin hasadının tamamlanacağını düşünüyoruz. Biz TARİŞ 76 Nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi fabrikasında 12 bin ton zeytin sıktık ve yaklaşık 2 bin 200 ton zeytinyağı elde ettik. Elde edilen zeytinyağlarının kalitesi de oldukça güzeldi” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI